Завжди прагнемо justice зробити більше,
ніж від нас очікують

Міжнародне податкове планування

У цьому розділі надана ​​інформація про інструменти, способи і схеми, зокрема, з використанням офшорів, трастів і фондів, які зазвичай використовують з метою сплати податків бізнесу, та про критерії їх правильного вибору.

Що ми маємо на увазі, коли говоримо про міжнародне податкове планування?

Міжнародне податкове планування (МПП) — це інструменти, способи, схеми, зокрема,офшори, трасти, фонди та інші корпоративні структури, які Ви будете використовувати з метою сплати податків у Вашому бізнесі за найменшою, а, якщо це дозволить чинне законодавство, то й зовсім нульовою ставкою.

Звертаємо Вашу увагу на те, що само собою податкове планування, зокрема, з використанням спеціальних закордонних структур (чому власне його і називають міжнародним), — це загалом легітимна й досить поширена діяльність у більшості цивілізованих демократичних країн світу. З іншого боку, як і в усіх сферах життєдіяльності людини, в сфері МПП теж зустрічаються угоди та схеми, що виходять за межі правового поля та переслідуються не тільки в адміністративному, а й в кримінальному порядку. Саме у зв’язку з цим і сьогодні ми спостерігаємо тенденції посилення боротьби міжнародної спільноти з подібними незаконними проявами. Проте МПП продовжує займати важливе місце в роботі більшості великих корпорацій світу, зокрема тих, що знаходяться в Україні та інших країнах СНД.

Усім нам відомо, що різні держави відрізняються не тільки природними, трудовими і фінансовими ресурсами, але й мають часом радикально відмінну податкову систему. Причому тут ми говоримо не тільки про ставки — відрізнятися можуть навіть самі принципи стягування податків.

У сучасному світі важко уявити собі хоча б одну велику транснаціональну корпорацію, яка б не використовувала можливості зниження витрат, зокрема, податкових, і, відповідно, збільшення свого прибутку. Наприклад, вже давно багато виробників із розвинених західних країн, як-от GeneralMotors і PepsiCo, переводять свої основні виробничі потужності в країни, де робоча сила дешевша. У цьому сенсі міжнародне податкове планування є таким самим методом зниження витрат, але при цьому, переважно, не вимагає істотних капітальних вкладень. Багато відомих компаній застосовують методи міжнародного податкового планування, відкриваючи дочірні підприємства в різних країнах зі сприятливим податковим кліматом, у такий спосіб багаторазово мінімізуючи свої податкові виплати.

Як здійснюється міжнародне податкове планування?

При згадці про міжнародне податкове планування багато хто відразу згадує про так звані «офшори» і «офшорні зони» (offshore, offshorezone). Однак застосування офшорних компаній — всього лише один з безлічі інструментів міжнародного податкового планування. У світі понад 180 держав і тільки деякі з них можна віднести до офшорів, які ще часто називають крім іншого податковим «притулком», «раєм», «оазисом» або «гаванню» (tax shelter, heaven, oasis). Однак, якщо Ви плануєте зареєструвати компанію в офшорній зоні, слід врахувати наступне: абсолютно безподаткових країн і компаній, зазвичай, не існує. Швидше бувають безподаткові ситуації. Саме міжнародне податкове плануваннядозволить Вам підібрати оптимальні шляхи до створення саме таких безподаткових ситуацій.

Водночас існує безліч способів міжнародного податкового планування, які охоплюють як використання офшору, так і неофшорної компанії, залежно від конкретних цілей. Схеми можуть бути найрізноманітнішими. Якими б не були цілі Вашого бізнесу, для нього завжди можна буде знайти оптимальну схему міжнародного податкового планування. Як це відбувається? Існує три основні підходи до формування схем міжнародного податкового планування:

Різні держави мають різну податкову політику. Цілком очевидно, що податкова політика України відрізняється від податкової політики Китаю і, отримавши один і той же прибуток, Ви сплатите абсолютно різні за сумою податки. Таким чином, цілком логічно розмістити свій прибуток, а краще ще й офіс з керівником, забезпечивши інфраструктуру свого бізнесу в тій державі, де податків Ви сплатите менше.

Організаційно-правові форми підприємств і підхід до їх регулювання можуть бути різними в різних країнах. Це дає Вам можливість вибирати ті організаційно-правові форми, які можуть бути найбільш податково вигідними.

Той самийприбуток в різних державах може обкладатися різними податками. Таким чином, якщо правильно перевести один вид доходу в іншій і розмістити його в тій державі, де податкова ставка по таких видах доходу менше, можна істотно скоротити податкові витрати.

Іншим важливим моментом у формуванні свого власного міжнародного податкового планування є уникнення подвійного оподаткування, що дозволяє не платити податок з одного й того ж виду прибутку двічі. Для цього існують міжнародні угоди про уникнення подвійного оподаткування. Залежно від виду доходу можна знизити податки, розміщуючи доходи в державах, з якими країна, де знаходиться Ваш бізнес (наприклад, Україна), уклала договори про уникнення подвійного оподаткування. Єдиний податок, щодо якого такі договори не допоможуть — податок на додану вартість (ПДВ, Value Added Tax, VAT).

Залишається додати, що в кожній конкретній ситуації необхідно звертатися до фахівців, які мають великий професійний досвід в сфері МПП.

Що таке офшор або офшорна компанія?

Термін «офшор» або «офшорна компанія» (як ми вже говорили вище, можливі варіанти написання «офшор», «офшорна компанія», більш детально про варіанти написання цього слова читайте тут) характеризує особливості юридичного статусу компанії, який забезпечує для неї максимальне зниження податкових витрат (як правило — до нуля) зі встановленням мінімального фіксованого державного щорічного збору. Офшор, зазвичай, не може здійснювати діяльність в країні своєї інкорпорації таотримувати в ній будь-які прибутки. Звідси походить і термін offshore, що означає діяльність «за берегом», що для Великобританії, де він вперше став застосовуватися, означає одночасно і «за кордоном». Офшор найчастіше реєструється в формі компанії з обмеженою відповідальністю або корпорації. В офшорних зонах, що відносяться до системи континентального права, реєструються офшорні спільноти і товариства. Можна виділити п’ять основних характеристик офшору:

Офшор, переважно, є нерезидентом стосовно території, де він зареєстрований. Це означає, що його центр «контролю й управління» знаходиться за кордоном. Будь-які комерційні операції офшору повинні проводитися за межами юрисдикції, де вона зареєстрована.

Офшор, зазвичай, звільнений від податків і виплачує щорічний реєстраційний збір. Відповідно немає податку на капіталізацію, відсутні податки «у джерела» на виведення дивіденду, відсотків за кредит і платежів роялті.

Спрощено процедуру реєстрації та управління компанією. Допускається використання номінальних власників і директорів. Вимоги до загальних зборів і проведення рад директорів мають формальний характер. Управління офшором найчастіше здійснюється за допомогою послуг секретарської компанії.

Для офшору в країні інкорпорації відсутній валютний контроль, вимоги щодо фінансової звітності зведені до мінімуму. Аудиторські перевірки за рідкісним винятком взагалі не потрібні.

Володіння офшором може здійснюватися на анонімній основі з високими гарантіями конфіденційності. Конфіденційний характер володіння офшором гарантований загальноприйнятими правовими нормами та законодавством юрисдикції, в якій зареєстрований офшор.

Особливою проблемою є питання про офіс офшору. Річ у тім, що зареєстрований офіс, існування якого передбачено законодавством офшорних юрисдикцій, не є чинним офісом компанії. Це лише адреса, через яку влада або інші особи можуть вступити в контакт з представником (агентом) офшору. Іншими словами, він не може використовуватися для управління бізнесом компанії. Офшор може мати представництва та філії за кордоном. Тут може знаходитися і чинний офіс офшору (що є рекомендованим). Однак у багатьох випадках офшор діє без такого офісу.

Критерії вибору юрисдикцій для МПП

На сьогодні в світі налічується більш ніж 60 країн, які передбачають податкові пільги (навіть до повного звільнення від будь-яких податків) для зареєстрованих на їх території компаній, які не здійснюють ніякої діяльності на їх території (офшорів).

Як правильно зробити вибір юрисдикції для реєстрації своєї закордонної компанії? Однозначної відповіді на це питання немає. Все залежить від цілей, для досягнення яких створюється компанія. Для того щоб зробити правильний вибір, необхідно зрозуміти, чим відрізняються офшорні та неофшорні юрисдикції одна від одної. Умовно можна розділити юрисдикції, які використовуються з метою МПП і захисту активів, на три групи:

Перша група — класичні офшорні зони, або офшори. Це країни, що надають зареєстрованим у них офшорним компаніям, що не ведуть діяльність на їх території, повне звільнення від сплати будь-яких податків в обмін на невеликий фіксований щорічний збір, і які не потребують складання бухгалтерської звітності. Це, переважно, невеликі «острівні» держави. Найбільш відомі серед них Багамські Острови, Британські Віргінські Острови (БВО), Сейшельські Острови, Беліз, Маврикій, Нeвіс, Панама, Маршаллові Острови.

Другу групу складають юрисдикції, де встановлені низькі ставки податків для певних типів компаній. Найчастіше їх зараховують до «офшорів», а зареєстровані в них компанії можуть називати «офшорними», а ще нерезидентними (non-resident) або звільненими (exempt). Зазвичай, такі держави вимагають від компаній ведення фінансової звітності та в ряді випадків сплати мінімальних податків від своєї діяльності. Найбільш показові приклади таких країн — Кіпр, Нідерландські Антильські Острови, Гібралтар, Гонконг, Ліхтенштейн, Люксембург, Уругвай.

До третьої групи можна віднести юрисдикції, що відрізняються високою респектабельністю. Вони надають в ряді випадків різні податкові пільги при дотриманні, зазвичай, певних жорстких умов і жодним чином не є офшорними зонами. Такі юрисдикції в основному вибирають з метою поліпшення іміджу свого бізнесу, надання йому більшої респектабельності, а також для можливого подальшого виходу на фінансові ринки цих високорозвинених країн. Серед таких країн — Нідерланди, США, Великобританія, Швейцарія.

Офшорні й інші юрисдикції досить різноманітні за адміністративними умовами роботи компаній, вимогам до звітності, податкових ставок тощо. Тому країна реєстрації Вашої компанії, зокрема, офшору, повинна вибиратися з урахуванням конкретного роду Вашого бізнесу, під особливу схему, а іноді навіть під окрему угоду. Традиційно основними критеріями при виборі юрисдикції вважаються, з одного боку, дешевизна і простота реєстрації та підтримки компанії, а з іншого — імідж країни реєстрації.

Звертайтеся до фахівців!

Якщо Ви вирішили вдатися до міжнародного податкового планування для зменшення податкового навантаження на Ваш бізнес і збільшення його прибутковості, то ми не рекомендуємо Вам займатися цим самостійно. У деяких випадках люди обмежуються покупкою офшору чи іншої закордонної компанії для якоїсь певної операції, не звертаючись до фахівців за консультацією, що може привести до несприятливих наслідків.

Тому, якщо Ви хотіли б мінімізувати ризики можливого визнання своїх закордонних операцій незаконними, ми радимо Вам завжди звертатися за юридичною підтримкою до професіоналів, які зарекомендували себе та володіють хорошими знаннями й досвідом у цій галузі, якими, безумовно, є фахівці компанії Direct Trust Servises Ltd.

https://dtsltd.com.ua/wp-content/uploads/2022/09/logo-dts-f.png
02100, Київ, вул. Попудренка, 1a. офіс 42
+38 (050) 500-37-40
info@dtsltd.com.ua

КОНСУЛЬТАЦІЯ

Офіційний сайт компанії Direct Trust Services LTD

Copyright © Direct Trust Services LTD 2022